Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD EPYC 7002 (2nd Gen) 7H12 Tetrahexaconta-core (64 Core) 2 GHz Processor - OEM Pack - 256 MB L3 Cache - 3.30 GHz Overclocking Speed (100-000000055)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Tetrahexaconta-core (64 Core)
Clock Speed: 2 GHz
Overclocking Speed: 3.30 GHz
L3 Cache: 256 MB
Processor Threads: 128
Processor Socket: Socket SP3
Processor Generation: 2nd Gen
Thermal Design Power: 280 W
- The Socket SP3 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- 256 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000000055 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7002 |
| Product Model | 7H12 |
| Product Name | EPYC Tetrahexaconta-core 7H12 2.6GHz Server Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.30 GHz |
| L3 Cache | 256 MB |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 280 W |
[/custom-specifications]