Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD EPYC 7002 7542 Dotriaconta-core (32 Core) 2.90 GHz Processor - 128 MB L3 Cache - 16 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 3.40 GHz - - (100-100000075WOF)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Core: Dotriaconta-core (32 Core)
Clock Speed: 2.90 GHz
Overclocking Speed: 3.40 GHz
L2 Cache: 16 MB
L3 Cache: 128 MB
64-bit Processing: Yes
Processor Threads: 64
Processor Socket: Socket SP3
Thermal Design Power: 225 W
- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- 16 MB L2 + 128 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-100000075WOF |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7002 |
| Product Model | 7542 |
| Product Name | EPYC Dotriaconta-core 7542 2.9Ghz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 225 W |
[/custom-specifications]