Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD Radeon Pro Graphics Card 32 GB GDDR6 Full Height 7680 X 4320 PCI Express 4.0 256 Bit Bus Width 6 Mini Display Outputs 100-506157
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6,OpenCL 2.1,Vulkan 1.2
Number of Monitors Supported: 6
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Line: Radeon Pro
Chipset Series: W6000
Chipset Model: W6800
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 4.0 x16
Mini DisplayPort: Yes
Number of Mini DisplayPort Outputs: 6
Power Supply Wattage: 650 W
Power Connector: 1x 6-pin,1x 8-pin
Slot Space Required: Dual
Form Factor: Plug-in Card
Card Height: Full-height
Cooler Type: Active Cooler
Length: 10.50" (266.70 mm)
Platform Supported: PC,Linux
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-506157 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Name | Radeon PRO W6800 Professional Graphics Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6,OpenCL 2.1,Vulkan 1.2 |
| Number of Monitors Supported | 6 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon Pro |
| Chipset Series | W6000 |
| Chipset Model | W6800 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 6 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 650 W |
| Power Connector | 1x 6-pin,1x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Full-height |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Length | 10.50" (266.70 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC,Linux |
[/custom-specifications]