Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD Ryzen 5 5000 5600T Hexa-core (6 Core) 3.50 GHz Processor - Box - 32 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 384 KB L1 Cache - 64-bit - 4.50 (100-000001584)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Clock Speed: 3.50 GHz
Overclocking Speed: 4.50 GHz
L1 Cache: 384 KB
L2 Cache: 3 MB
L3 Cache: 32 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 7 nm
Processor Threads: 12
Processor Socket: Socket AM4
Device Supported: Desktop Computer
Integrated Graphics: No
Thermal Design Power: 65 W
Thermal Specification: 203°F (95°C)
- The processor features Socket AM4 socket for installation on the PCB
- 3 MB L2 + 32 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000001584 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Series | 5000 |
| Product Model | 5600T |
| Product Name | Ryzen 5 Hexa-core 5600T 3.5 GHz Desktop Processor |
| Packing | Box |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 7 nm |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
[/custom-specifications]