Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD Ryzen 5 5000 5600X Hexa-core (6 Core) 3.70 GHz Processor - 32 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.60 GHz Speed - 7 (100-000000065A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Clock Speed: 3.70 GHz
Overclocking Speed: 4.60 GHz
L2 Cache: 3 MB
L3 Cache: 32 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 7 nm
Processor Threads: 12
Processor Socket: Socket AM4
Integrated Graphics: No
Thermal Design Power: 65 W
Thermal Specification: 203°F (95°C)
Height: 2" (50.80 mm)
Width: 2" (50.80 mm)
Depth: 2" (50.80 mm)
Weight (Approximate): 158.8 g
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
- The processor features Socket AM4 socket for installation on the PCB
- 3 MB L2 + 32 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000000065A |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Series | 5000 |
| Product Model | 5600X |
| Product Name | Ryzen 5 5600X Hexa-core 3.7 GHz Desktop Processor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 7 nm |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2" (50.80 mm) |
| Width | 2" (50.80 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 158.8 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
[/custom-specifications]