Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD Ryzen 5 5000 5600X Hexa-core (6 Core) 3.70 GHz Processor - OEM Pack - 32 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.60 - (100-000000065)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Clock Speed: 3.70 GHz
Overclocking Speed: 4.60 GHz
L2 Cache: 3 MB
L3 Cache: 32 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 7 nm
Processor Threads: 12
Processor Socket: Socket AM4
Thermal Design Power: 65 W
- The processor features Socket AM4 socket for installation on the PCB
- 32 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000000065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Series | 5000 |
| Product Model | 5600X |
| Product Name | Ryzen 5 Hexa-core 5600X 3.7GHz Desktop Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 7 nm |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
[/custom-specifications]