Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AMD Ryzen 5 G-Series 5600G Hexa-core (6 Core) 3.90 GHz Processor - 16 MB L3 Cache - 3 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.40 GHz Speed (100-100000252MPK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Clock Speed: 3.90 GHz
Overclocking Speed: 4.40 GHz
L2 Cache: 3 MB
L3 Cache: 16 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 7 nm
Processor Threads: 12
Processor Socket: Socket AM4
Graphics Controller Model: Radeon Graphics
Thermal Design Power: 65 W
Thermal Specification: 203°F (95°C)
- The processor features Socket AM4 socket for installation on the PCB
- Its 16 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-100000252MPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Series | G-Series |
| Product Model | 5600G |
| Product Name | Ryzen 5 Hexa-core 5600G 3.9GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.90 GHz |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 7 nm |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
[/custom-specifications]