Amer Mounts EZW1025 Wall Mount for Flat Panel Display, TV - Fine Texture Black - 13" to 27" Screen Support - 55.12 lb (25000 g) Load - (EZW1025)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Flat Panel Display,TV
Maximum Load Capacity: 55.12 lb (25000 g)
Minimum Screen Size Supported: 13"
Maximum Screen Size Supported: 27"
Features: Compact,Easy to Install
Mount Profile: Low Profile
Mount Function: Wall Mount
Mount Surface: Wall
Color Family: Black
Product Color: Fine Texture Black
Product Material: Steel,Sheet Metal
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 75 x 75,100 x 100
Form Factor: Wall Mountable
Height: 4.53" (115 mm)
Width: 4.53" (115 mm)
Depth: 0.49" (12.50 mm)
Application/Usage: Wall,Stud
Limited Warranty: 1 Year
- Can withstand a maximum weight of 55.12 lb (25000 g)
- Supports 27" displays
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | EZW1025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Brand Name | Amer Mounts |
| Product Model | EZW1025 |
| Product Name | Compact Slim Wall Mount Bracket |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Flat Panel Display,TV |
| Maximum Load Capacity | 55.12 lb (25000 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Features | Compact,Easy to Install |
| Mount Profile | Low Profile |
| Mount Function | Wall Mount |
| Mount Surface | Wall |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Fine Texture Black |
| Product Material | Steel,Sheet Metal |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 4.53" (115 mm) |
| Width | 4.53" (115 mm) |
| Depth | 0.49" (12.50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Wall,Stud |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]