Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Aorus Mini ITX Gaming Motherboard With Intel Chipset And LGA 1700 Socket For Core Entry Level CPUs B760I PRO B760I AORUS PRO B760I B760I AORUS PRO
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- High Current Support
- Each fan headers support PWM and DC fan and Water Cooling Pump , and up to 24W (12V x 2A) with Over-Current Protection
- Precision Control
- Multiple temperature/fan speed control points for precise fan curve
- Dual Curve Mode
- Slope/Stair dual mode for different user scenario
- Fan Stop
- Fan can stop completely below users' specified temperature point
Marketing Information:
UNPARALLELED PERFORMANCE
With the fast-moving technology changes, GIGABYTE always follows the latest trends and provides customers with advanced features and latest technologies. GIGABYTE motherboards are equipped with upgraded power solution, latest storage standards and outstanding connectivity to enable optimized performance for gaming.
Direct Digital VRM Design
To ensure maximum Turbo Boost and overclocking performance of Intel's new generation CPU, GIGABYTE AORUS series motherboard equip the best VRM design ever built with the highest quality components. Learn More aboutGIGABYTE Direct VRM Design.
PCIe 4.0 x16 Slot
Reinforced PCIe 4.0 x16 with lower impedance.
2 x PCIe 4.0 x4 M.2 Connectors
M.2 PCIe 4.0 x4 slot with lower impedance.
DDR5 Overclocking Up to 8000 and Beyond
AORUS is offering a tested and proven platform that has memory overclocking capability up to 8000 and beyond. For DDR5 XMP Memory, all users need to do to attain high memory performance boost is to ensure that their memory module is XMP capable and that the XMP function is activated and enabled on their AORUS motherboard.
PCIe 4.0 x4 M.2
AORUS motherboards offer the industry's best compatibility in terms of NVMe storage for users who demand high capacity and seek the best performance. Upgrade with the latest 2nd generation Gen4 SSD, the performance is up to 7000MB/s which is up to 2x faster than PCIe3.0 SSD.
GIGABYTE PerfDrive
PerfDrive technology integrates multiple GIGABYTE exclusive BIOS settings to allow users to balance between different levels of performance, power consumption, and temperature according to their needs easily when using 13th gen Intel®Core™ processors.
OUTSTANDING THERMAL DESIGN
GIGABYTE Motherboards' unparalleled performance is guaranteed by innovative and optimized thermal design to ensure the best CPU, Chipset, SSD stability and low temperatures under full load application and gaming performance.
3% Cooler by implementing 2X copper PCB Design
By adopting 2X copper on PCB inner layer, it lowers the components' temperature at least 3% by turning the PCB into a super thin PCB size copper heatsink to dissipate the heat from the components effectively, due to it's high thermal conductivity and lower impedance.
SMART FAN 6
Smart Fan 6 contains several unique cooling features that ensure gaming PC maintain its performance while staying cool and quiet. Multiple fan headers can support PWM/DC fan and pump, and users can easily define each fan curve based on different temperature sensors across the board via intuitive user interface.
Cooling Features
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: B760
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 14th Gen,13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Core,Pentium Gold,Celeron
Number of Memory Slots: 2
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 96 GB
Memory Speed Supported: 8000 MHz,7800 MHz,7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,4800 MHz,4000 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1
Onboard Video: CPU Dependent Video
Graphics Controller Model: HD Graphics
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Total Number of Expansion Slots: 1
Total Number of PCI Express Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 1
PCI Express Standard: PCI Express 4.0
Total Number of USB Ports: 8
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
S/PDIF: Yes
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 2
Number of M.2 Interfaces: 2
Total Number of Onboard USB Ports: 5
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Form Factor: Mini ITX
Width: 6.69" (170 mm)
Depth: 6.69" (170 mm)
- Compatible Core processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless standard support lets you connect to the internet and have instant access to social media, music, movies, and online games
- HDMI interface enables the user to experience a fantastic sound/video quality at the expense of a single cable
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Mini ITX form factor builds a perfect symmetry of hardware components needed in media server or NAS box
- 2 USB 2.0 ports offer the impressive data transfer speed of up to 60 Mb/sec
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | B760IAORUSPRO |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | Aorus |
| Product Model | B760I AORUS PRO |
| Product Name | B760I AORUS PRO Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 14th Gen,13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Core,Pentium Gold,Celeron |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Memory Speed Supported | 8000 MHz,7800 MHz,7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,4800 MHz,4000 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
[/custom-specifications]