Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Aorus Ultra Durable Z890I Mini ITX Gaming Motherboard Socket LGA 1851 For Core Processors Z890I AORUS ULTRA Z890I AORUS ULTRA Z890I AORUS ULTRA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Marketing Information:
Infinite Memory Performance
D5 Bionic Corsa Technology.
D5 Bionic Corsa
Advanced AI-enhanced overclocking tech. for DDR5.
Steady Power
Keeps your computing smooth.
Comprehensive Thermal
Keep your system cool and efficient.
Hassle-free Assembly
Ultimate DIY-Friendly experience.
Tailored Computing
More superb, user-friendly, customized BIOS & software.
Born from Ultra Durable
Built for longevity and reliability.
Memory | Infinite Memory Performance
AORUS gaming motherboards boost DDR5 memory performance and offer top-notch compatibility using various advanced methods.
AI-powered: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Z890
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1851
Processor Supported: Core Ultra
Number of Memory Slots: 2
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 9200 MHz,9066 MHz,8933 MHz,8800 MHz,8600 MHz,8400 MHz,8266 MHz,8200 MHz,8000 MHz,7950 MHz,7900 MHz,7800 MHz,7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Error Checking: ECC
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Graphics Controller Model: HD Graphics
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.4
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
Total Number of Expansion Slots: 1
Total Number of PCI Express Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 1
PCI Express Standard: PCI Express 5.0
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 3
S/PDIF: Yes
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Thunderbolt: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 2
Number of M.2 Interfaces: 2
Total Number of Onboard USB Ports: 5
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Form Factor: Mini ITX
Width: 6.69" (170 mm)
Depth: 6.69" (170 mm)
- Compatible Core Ultra processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- Wireless support reduces the number of cables required to connect peripherals
- HDMI interface connects the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge Gaming Controllers
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Features Thunderbolt I/O that lets you move data between your devices and computers with unprecedented speed
- Mini ITX form factor builds a perfect symmetry of hardware components needed in media server or NAS box
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | Z890I AORUS ULTRA |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | Aorus |
| Product Line | Ultra Durable |
| Product Model | Z890I AORUS ULTRA |
| Product Name | Ultra Durable Z890I AORUS ULTRA Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z890 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Processor Supported | Core Ultra |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 9200 MHz,9066 MHz,8933 MHz,8800 MHz,8600 MHz,8400 MHz,8266 MHz,8200 MHz,8000 MHz,7950 MHz,7900 MHz,7800 MHz,7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 5.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]