Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC Extended Run Tower UPS Battery with 9 SYBT5 - Spill Proof, Maintenance Free Sealed Lead Acid Hot-swappable (SYAXR9B9I)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Extended Run Tower UPS Battery with 9 SYBT5
- Installation guide
- User manual
Battery Characteristics: Spill-proof/Maintenance-free
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Battery Energy: 7776 VAh
Output Voltage: 120 V DC
Product Color: Black
Height: 23.70" (601.98 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 28.60" (726.44 mm)
Weight (Approximate): 768 lb (348358.94 g)
Package Contents:
Compatibility:
APC Symmetra LX Series UPS
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Keeps your UPS up and ready for use at all times
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
- Once installed, it requires low maintenance
- With 120 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SYAXR9B9I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Extended Run Tower UPS Battery with 9 SYBT5 |
| Product Type | Battery Unit |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Energy | 7776 VAh |
| Output Voltage | 120 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 23.70" (601.98 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 28.60" (726.44 mm) |
| Weight (Approximate) | 768 lb (348358.94 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Compatibility | APC Symmetra LX Series UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]