Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC by Schneider Electric SYPM4KP Symmetra LX 4kVA Power Module - 200/208V - 3200W
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Power Module
- Installation guide
Receptacles: 1 x Hard Wire 4-wire (2PH+N+G)
Input Voltage: 200 V AC,208 V AC
Input Current: 18 A
Output Voltage: 100 V AC,120 V AC,200 V AC,208 V AC
Output Power: 4 kW
Product Color: Silver
Rack Height: 0U
Height: 5.91" (150 mm)
Width: 9.84" (250 mm)
Depth: 22.24" (565 mm)
Weight (Approximate): 33.07 lb (15000.30 g)
Package Contents:
Compatibility:
APC Symmetra LX 4kVA UPS
Certifications & Standards: CSA
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Designed for high-density, double-conversion on-line power protection
- Supports output voltage range of 100V to 208V
- It has a power rating of 4000 VA (3200 W)
- Operates at a frequency range of 45-65 Hz
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SYPM4KP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Power Module |
| Product Type | Power Module |
| Technical Information | |
| Receptacles | 1 x Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| Power Description | |
| Input Voltage | 200 V AC,208 V AC |
| Input Current | 18 A |
| Output Voltage | 100 V AC,120 V AC,200 V AC,208 V AC |
| Output Power | 4 kW |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Silver |
| Rack Height | 0U |
| Height | 5.91" (150 mm) |
| Width | 9.84" (250 mm) |
| Depth | 22.24" (565 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.07 lb (15000.30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Compatibility | APC Symmetra LX 4kVA UPS |
| Certifications & Standards | CSA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Warranty extension, for Smart UPS, renewal or high volume, 1yr, level 04 - Technical - Physical |
| SKU | WEXTWAR1YR-SP-04 |
| Sale Price | $220.95 |
| Product | Warranty extension, for Smart UPS, renewal or high volume, 3yr, level 04 - Technical - Physical |
| SKU | WEXTWAR3YR-SP-04 |
| Sale Price | $540.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf10
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]