Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC by Schneider Electric SYMIM5 Symmetra LX Intelligence Module
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Height: 1.61" (41 mm)
Width: 6.61" (168 mm)
Depth: 19.65" (499 mm)
Weight (Approximate): 5.03 lb (2281.57 g)
Compatibility:
APC Symmetra LX UPS
Country of Origin: Philippines
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Intelligence Module accessory is designed to tailor the Symmetra LX
- It measures 4.1 cm height, 16.8 cm width, and 49.9 cm depth
- It weighs 2.28 kgs and it is not rack mountable
- Comes with one cable for easy integration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SYMIM5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | SYMIM5 |
| Product Name | SYMIM5 Intelligence Module Remote Power Management Adapter |
| Product Type | Remote Power Management Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.61" (41 mm) |
| Width | 6.61" (168 mm) |
| Depth | 19.65" (499 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.03 lb (2281.57 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | APC Symmetra LX UPS |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]