apg Printer Interface Cable | CD-101A Cable for Cash Drawer to Printer| 1 x RJ-12 Male - 1 x RJ-45 Male | Connects to EPSON and Star - (CD-101A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: RJ-12/RJ-45
Cable Length: 5 ft (1.52 m)
Connector Type on First End: RJ-12 Phone - Male
Connector on First End Details: 1 x 6-pin RJ-12 Phone - Male
Connector Type on Second End: RJ-45 Network - Male
Connector on Second End Details: 1 x 8-pin RJ-45 Network - Male
Device Supported: Cash Drawer,Printer,POS Terminal
Weight (Approximate): 1.60 oz (45.36 g)
Compatibility:
MultiPRO 320 or 520
Country of Origin: China
- INTERFACE: The APG CD-101A is a safe and reliable way to connect your APG Cash Drawer to your receipt printer.
- CABLE DESCRIPTION: The Interface Cable has an 8-pin RJ45 male plug at one end for connecting to the cash drawer and a 6-pin RJ12 female plug for connecting to the receipt printer or terminal. Connect to an APG cash drawer with a MultiPRO 320 or 520 interface.
- HIGH-QUALITY MATERIAL: The Interface Cable utilizes a copper conductor for better connectivity, performance, and reliability.
- PRODUCT DETAILS: The Interface cable measures 5 ft. long and is compatible with both Epson and Star printers. Used as an efficient replacement for CD-005A and CD-014A cables
- APG CASH DRAWER: APG Cash Drawer manufactures cash drawers and other point-of-sale equipment. APG has built a reputation as the supplier of choice for retail, grocery, convenience, hospitality, and quick-serve environments throughout the world.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | apg |
| Manufacturer Part Number | CD-101A |
| Manufacturer Website Address | http://www.apgsolutions.com |
| Brand Name | apg |
| Product Name | Cash Drawer RJ-12/RJ-45 Data Transfer Cable: CD-101A |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | RJ-12/RJ-45 |
| Cable Length | 5 ft (1.52 m) |
| Connector Type on First End | RJ-12 Phone - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6-pin RJ-12 Phone - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 8-pin RJ-45 Network - Male |
| Device Supported | Cash Drawer,Printer,POS Terminal |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | MultiPRO 320 or 520 |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | apg Printer Interface Cable | CD-D1D2EP Dual Drawer Splitter Cable | RJ-12 Male Splitter Cable for Epson Printers - RJ-12 Male |
| SKU | CD-D1D2EP |
| Sale Price | $15.95 |
[/custom-options]