Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Apricorn Aegis Secure Key 3NX 512GB Usb 3.2 (gen 1) type a Flash Drive - 512 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A - 171 MB/s Read Speed - 160 - (ASK3-NX-512GB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Aegis Secure Key 3NX 512GB Usb 3.2 (gen 1) type a Flash Drive
- Protective Sleeve
- Multi-Language
- Quick-Start Guide
Storage Capacity: 512 GB
Maximum Read Speed: 171 MB/s
Maximum Write Speed: 160 MB/s
Encryption Standard: 256-bit AES
Features: Crush Resistant,Dust Resistant,Water Resistant,Password Protection,Portable,Bootable,Durable
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type A
Product Material: Aluminum
Height: 0.37" (9.50 mm)
Width: 3.19" (81 mm)
Length: 0.72" (18.40 mm)
Weight (Approximate): 0.776 oz (22 g)
Package Contents:
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- With 512 GB capacity, you have enough space to store and transfer your photos, videos, and other large files
- Encrypt information with 256-bit AES encryption for safety & security of data
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Manufacturer Part Number | ASK3-NX-512GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.apricorn.com |
| Brand Name | Apricorn |
| Product Line | Aegis Secure Key 3NX |
| Product Name | Aegis Secure Key 3NX 512GB Usb 3.2 (gen 1) type a Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Read Speed | 171 MB/s |
| Maximum Write Speed | 160 MB/s |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Features | Crush Resistant,Dust Resistant,Water Resistant,Password Protection,Portable,Bootable,Durable |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 0.37" (9.50 mm) |
| Width | 3.19" (81 mm) |
| Length | 0.72" (18.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.776 oz (22 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]