Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ASRock WC422D8A U Server Motherboard Intel Chipset Socket LGA 2066 ATX Support For Up To 512 GB DDR4 SDRAM DIMM RDIMM WC422D8A-2T/U
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C422
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket R4 LGA-2066
Multi GPU Supported: CrossFireX
Number of Memory Slots: 8
Memory Form Factor: DIMM,RDIMM,LRDIMM
Maximum Memory Supported: 512 GB
Memory Speed Supported: 2666 MHz,2400 MHz,2133 MHz,1866 MHz,1600 MHz
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
Onboard Video: CPU Dependent Video
Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 4
Total Number of PCI Express Slots: 4
Number of PCI Express x8 Slots: 2
Number of PCI Express x16 Slots: 2
PCI Express Standard: PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
VGA: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of M.2 Interfaces: 2
Total Number of Onboard USB Ports: 6
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Form Factor: ATX
Width: 12.01" (305 mm)
Depth: 9.61" (244 mm)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- DDR4 SDRAM compatible slot - Install memory that synchronizes electrical and clock signals for an efficient data throughput
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- ATX form factor brings a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports with an enhanced heat dissipation capability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASRock, Inc |
| Manufacturer Part Number | WC422D8A-2T/U |
| Manufacturer Website Address | http://www.asrock.com |
| Brand Name | ASRock |
| Product Model | WC422D8A-2T/U |
| Product Name | WC422D8A-2T/U Server Motherboard |
| Product Type | Server Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C422 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket R4 LGA-2066 |
| Multi GPU Supported | CrossFireX |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Form Factor | DIMM,RDIMM,LRDIMM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Speed Supported | 2666 MHz,2400 MHz,2133 MHz,1866 MHz,1600 MHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| PCI Express Standard | PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 6 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12.01" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]