Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus Mini ITX Desktop Motherboard Intel Chipset Socket BGA-1296 Celeron Support For Up To 8 GB DDR3L SDRAM Maximum RAM J3455I-CM-A
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Fan-less mini-ITX Industrial MB with Intel Celeron® J3455 processors
- Supports 3 displays configuration by multiple interface: HDMI/ VGA /LVDS
- 4-year longevity supply with EOL and Last Buy Notice
- Advanced I/O and connectivity features
- Wide temperature range endurance: 0-50°C
- J3455I-CM-A Desktop Motherboard
- 1 x IO shield
- 1 x SATA 6G CABLE
- 1 x M.2 screw pack
Marketing Information:
Low-power, fan-less mini-ITX motherboard for Intel Celeron® Quad-Core J3455 processors, 2 x U-DIMM slots, VGA, HDMI, LVDS, M.2 E Key, 2 x COM.
ASUS J3455I-CM-A is an Industrial MB with stable and reliable performance. J3455I-CM-A includes dual COM ports, M.2 E Key slot, PCIe2.0 x 4, parallel header and supports multi graphic interface: HDMI/VGA/LVDS. J3455I-CM-A is designed for long-lasting stability and reliability in embedded application.
As the world's No.1 motherboard brand, ASUS offers MBs and SBCs with durable, industrial-grade components for reliable 24/7 operation in harsh environments and use in different vertical markets. ASUS provides a faster time-to-market with customization and motherboard modulation by leveraging over 30 years of design and innovation expertise, world-class after sales service, material supply flexibility, the ability to respond rapidly to forecast changes and long-term technical support, enabling customers to find the perfect solution to match their requirements.
Chipset Manufacturer: Intel
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket BGA-1296
Integrated Processor Type: Celeron
Integrated Processor Model: J3455
Integrated Processor Speed: 1.50 GHz
Integrated Processor Core: Quad-core (4 Core)
Number of Memory Slots: 2
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 8 GB
Memory Speed Supported: 1866 MHz,1600 MHz,1333 MHz
Memory Technology: DDR3L SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
Onboard Video: On-board Video Chipset
Graphics Controller Model: HD Graphics 500
Audio Channels: 7.1
Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 1
Total Number of PCI Express Slots: 1
Number of PCI Express x4 Slots: 1
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.2 Ports: 4
VGA: Yes
HDMI: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 2
Number of M.2 Interfaces: 1
Total Number of Onboard USB Ports: 6
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Number of Onboard USB 3.2 Ports: 2
Form Factor: Mini ITX
Width: 6.69" (170 mm)
Depth: 6.69" (170 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- DDR3L SDRAM compatible slot - Installs memory that reduces processor's idle time and enhances computer's performance
- HDMI interface connects variety of HD devices including Gaming Controllers, Blu-ray players, laptops, PCs, digital cameras and many others for you to experience the ultimate HD display
- Mini ITX form factor builds a perfect symmetry of hardware components needed in media server or NAS box
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | J3455I-CM-A |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Model | J3455I-CM-A |
| Product Name | J3455I-CM-A Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-1296 |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Celeron |
| Integrated Processor Model | J3455 |
| Integrated Processor Speed | 1.50 GHz |
| Integrated Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Speed Supported | 1866 MHz,1600 MHz,1333 MHz |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 500 |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 6 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]