Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Graphic Card - 8 GB GDDR6 - 7680 x 4320 - 1.71 GHz Boost Clock - 256 bit Bus Width - PCI Express 4.0 - (DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI-V2)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6
Multi-GPU Technology: No
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 4864
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 3060 Ti
GPU Boost Clock: 1.71 GHz
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Supply Wattage: 750 W
Power Connector: 1x 8-pin
Slot Space Required: Dual
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 1.50" (38 mm)
Width: 4.84" (122.94 mm)
Length: 7.87" (199.90 mm)
Platform Supported: PC
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | DUAL-RTX3060TI-O8G-MINIV2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Dual |
| Product Model | DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI-V2 |
| Product Name | GeForce RTX 3060 Ti V2 MINI OC Edition Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6 |
| Multi-GPU Technology | No |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 4864 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 3060 Ti |
| GPU Boost Clock | 1.71 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 1.50" (38 mm) |
| Width | 4.84" (122.94 mm) |
| Length | 7.87" (199.90 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]