Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 16 GB GDDR6 High Resolution Graphics Card PCI Express 4.0 Boost 2.63 GHz 128 Bit Bus Width DUAL-RTX4060TI-O16G-EVO
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- DUAL-RTX4060TI-O16G-EVO Graphic Card
- 1 x SpeedSetup Manual
- 1 x Thank You Card
API Supported: OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 4352
Features: Dual-fan Cooler
AI-powered: Yes
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4060 Ti
GPU Boost Clock: 2.63 GHz
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 128 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Supply Wattage: 650 W
Power Connector: 1x 8-pin
Slot Space Required: Triple
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 1.95" (49.60 mm)
Width: 4.85" (123.24 mm)
Length: 8.94" (227.20 mm)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 36 Month
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA® GeForce™ RTX 4060 Ti
- Built-in 16 GB GDDR6 memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | DUAL-RTX4060TI-O16G-EVO |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Dual |
| Product Model | DUAL-RTX4060TI-O16G-EVO |
| Product Name | DUAL-RTX4060TI-O16G-EVO Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 4352 |
| Features | Dual-fan Cooler |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4060 Ti |
| GPU Boost Clock | 2.63 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 650 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Triple |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 1.95" (49.60 mm) |
| Width | 4.85" (123.24 mm) |
| Length | 8.94" (227.20 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]