Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card 12 GB 7680 X 4320 2.57 GHz Boost Clock 192 Bit Bus Width PCI Express 4.0 PROART-RTX4070-O12G
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 5888
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4070
GPU Boost Clock: 2.57 GHz
Standard Memory: 12 GB
Memory Technology: GDDR6X
Bus Width: 192 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Supply Wattage: 650 W
Power Connector: 1x 8-pin
Slot Space Required: Triple
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 1.97" (50 mm)
Width: 4.72" (120 mm)
Length: 11.81" (300 mm)
Platform Supported: PC
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ RTX 4070 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Built-in 12 GB GDDR6X memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PROARTRTX4070O12G |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ProArt |
| Product Model | PROART-RTX4070-O12G |
| Product Name | ProArt GeForce RTX 4070 OC edition 12GB GDDR6X Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 5888 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4070 |
| GPU Boost Clock | 2.57 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 192 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 650 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Triple |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Width | 4.72" (120 mm) |
| Length | 11.81" (300 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]