Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NVIDIA GeForce RTX 4080 High End Graphics Card 16 GB 2.63 GHz Boost 256 Bit PCI Express 4.0 Graphic Clock Width Bus X RTX4080-O16G-NOCTUA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- GeForce RTX 4080 16GB GDDR6X Noctua OC Edition Graphic Card
- 1 x Collection Card
- 1 x Speedsetup Manual
- 1 x Adapter Cable
- 1 x Thank You Card
- 1 x Graphics Card Holder
API Supported: OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 9728
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4080
GPU Boost Clock: 2.63 GHz
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: GDDR6X
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 2
Power Supply Wattage: 750 W
Power Connector: 1x 16-pin
Slot Space Required: Quad
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 3.44" (87.50 mm)
Width: 5.70" (144.80 mm)
Length: 12.20" (310 mm)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 36 Month
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ RTX 4080 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Built-in 16 GB GDDR6X memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RTX4080-O16G-NOCTUA |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Model | RTX4080-O16G-NOCTUA |
| Product Name | GeForce RTX 4080 16GB GDDR6X Noctua OC Edition Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 9728 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4080 |
| GPU Boost Clock | 2.63 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Quad |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 3.44" (87.50 mm) |
| Width | 5.70" (144.80 mm) |
| Length | 12.20" (310 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf5
Additional-pdf1
Additional-pdf4
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]