Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER Elite Graphics Card 16 GB 2.64 GHz Boost 256 Bit PCI Express Graphic Clock Width Bus X RTX4080S-O16G-NOCTUA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 10240
Features: Dual-fan Cooler
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4080 SUPER
GPU Boost Clock: 2.64 GHz
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: GDDR6X
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 2
Power Supply Wattage: 850 W
Power Connector: 1x 16-pin
Slot Space Required: Quad
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 3.44" (87.50 mm)
Width: 5.70" (144.80 mm)
Length: 12.20" (310 mm)
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA® GeForce™ RTX 4080 SUPER
- Built-in 16 GB GDDR6X memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RTX4080SO16GNOCTUA |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Model | RTX4080S-O16G-NOCTUA |
| Product Name | GeForce RTX 4080 SUPER 16GB GDDR6X Noctua OC Edition Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 10240 |
| Features | Dual-fan Cooler |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4080 SUPER |
| GPU Boost Clock | 2.64 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Quad |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 3.44" (87.50 mm) |
| Width | 5.70" (144.80 mm) |
| Length | 12.20" (310 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]