Asus Pen 2.0 SA203H Stylus - Bluetooth - 1 - Replaceable Stylus Tip - Plastic, Metal - Black - Notebook Device Supported (ASUS PEN 2.0 SA203H)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Pen 2.0 SA203H Stylus
- 1 x QSG
- 4 x Pen Tip
- 1 x C to A Cable
- 1 x Warranty Booklet
- T3300KA
- TN3402QA
- TP3402ZA
- UM5401RA
- UM3402YA
- UM5302TA
- UP5401ZA
- UP6502ZA
- UP6502ZD
- UX3402ZA
- UX5400ZB
- UX5401ZA
- UX5401ZAS
- UX582ZM
- UX8402ZA
- UX8402ZE
- UX8402VA
- UX8402VE
- UX5400ZF
- UM3402YAR
- T3304GA
- UX3404VA
- UP3404
- TP3604VA
- TN3604YA
- UX6404VV
- UX6404VI
- W7604J3D
- H7604JV
- H7604JI
- GZ301VV
- GZ301VU
- GZ301VJ
- GZ301VA
- GX650PI
- GX650PZ
- GX650PY
- GX650PV
- GV601VV
- GV601VU
- GV601VI
- GV302XV
Device Supported: Notebook
Replaceable Stylus Tip: Yes
Bluetooth: Yes
Pressure Levels: 4096
Protocols: MPP 2.0
Maximum Battery Run Time: 140 Hour
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plastic,Metal
Height: 6.93" (176 mm)
Width: 0.39" (10 mm)
Depth: 11.81 mil (0.30 mm)
Weight (Approximate): 0.58 oz (16.50 g)
Package Contents:
Compatibility:
Asus Notebooks:
https://www.asus.com/accessories/stylus/all-series/asus-pen-2-0-sa203h/techspec/
- 4096-level pressure sensitivty to create the finest lines and broadest brush strokes
- Convenient USB-C® charging for a quick 30-minute full charge providing over 140 hours of use
- Four interchangeable pen tips - 2H, H, HB, B
- One-click Bluetooth® pairing with multiple shortcuts
- Functional buttons: One top button for shortcuts and two side buttons for mouse click and erase
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | ASUSPEN20SA203H |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Pen 2.0 |
| Product Model | SA203H |
| Product Name | Pen 2.0 SA203H Stylus |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Stylus |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
| Replaceable Stylus Tip | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Pressure Levels | 4096 |
| Protocols | MPP 2.0 |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 140 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic,Metal |
| Height | 6.93" (176 mm) |
| Width | 0.39" (10 mm) |
| Depth | 11.81 mil (0.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.58 oz (16.50 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Asus Notebooks:
https://www.asus.com/accessories/stylus/all-series/asus-pen-2-0-sa203h/techspec/ |
[/custom-specifications]