Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus PN62S Mini PC Desktop Intel Core Gen Compact Black HD Graphics DDR4 Computer Chip PN62S-BB3055MD2
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PN62S-BB3055MD2 Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i3
Processor Generation: 10th Gen
Processor Model: i3-10110U
Chipset Manufacturer: Intel
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: HD Graphics
Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front): 1
Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear): 2
USB Type-C (Front): Yes
USB Type-C (Rear): Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C(w/ quick charge), 1 x USB 3.1 Gen1 Type-C(w/ DP output)
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
Product Color: Black
Form Factor: Mini PC
Height: 1.93" (49 mm)
Width: 4.53" (115 mm)
Depth: 4.53" (115 mm)
Package Contents:
Features: Security Slot
Energy Star: Yes
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PN62S-BB3055MD2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Series | PN62S |
| Product Model | PN62S-BB3055MD2 |
| Product Name | PN62S-BB3055MD2 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i3-10110U |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C(w/ quick charge), 1 x USB 3.1 Gen1 Type-C(w/ DP output) |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.93" (49 mm) |
| Width | 4.53" (115 mm) |
| Depth | 4.53" (115 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]