Asus ROG Strix LC II 360 All In One Liquid CPU Cooler Triple Fan Radiator Water Block High Flow Design ROG STRIX LC II 360 ROG ROG STRIX LC II 360
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Fans: 3
Fan Speed (Min): 800 rpm
Fan Speed (Max): 2500 rpm
Maximum Airflow: 80.95 CFM (137.53m³/h)
Noise Levels (A-Weighted): 37.6 dB(A)
Cooler Type: Liquid Cooler
Compatible Intel Socket: H3 LGA-1150,H4 LGA-1151,H2 LGA-1155,H LGA-1156,LGA-1200,B LGA-1366,R LGA-2011,LGA 2011-v3,R4 LGA-2066,LGA-1152
Compatible AMD Socket: AM4,TR4
Radiator Material: Aluminum
Maximum Fan Diameter: 4.72" (120 mm)
Fan Height: 4.72" (120 mm)
Fan Width: 4.72" (120 mm)
Fan Depth: 0.98" (25 mm)
Water Block Height: 3.15" (80 mm)
Water Block Width: 3.15" (80 mm)
Water Block Depth: 1.77" (45 mm)
Application/Usage: Processor,Motherboard
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | ROGSTRIXLCII360 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus ROG |
| Product Line | Strix LC II 360 |
| Product Name | Strix LC II 360 Cooling Fan/Radiator/Water Block |
| Product Type | Cooling Fan/Radiator/Water Block |
| Fan Information | |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Speed (Min) | 800 rpm |
| Fan Speed (Max) | 2500 rpm |
| Maximum Airflow | 80.95 CFM (137.53m³/h) |
| Noise Levels (A-Weighted) | 37.6 dB(A) |
| Heatsink Information | |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150,H4 LGA-1151,H2 LGA-1155,H LGA-1156,LGA-1200,B LGA-1366,R LGA-2011,LGA 2011-v3,R4 LGA-2066,LGA-1152 |
| Compatible AMD Socket | AM4,TR4 |
| Physical Characteristics | |
| Radiator Material | Aluminum |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" (120 mm) |
| Fan Height | 4.72" (120 mm) |
| Fan Width | 4.72" (120 mm) |
| Fan Depth | 0.98" (25 mm) |
| Water Block Height | 3.15" (80 mm) |
| Water Block Width | 3.15" (80 mm) |
| Water Block Depth | 1.77" (45 mm) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Processor,Motherboard |
[/custom-specifications]