Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus Tinker Board Single Computer ARM Cortex Quad-core 1.80 GHz 2 GB DDR3 LAN SDRAM 90ME03H1-M0AAY0
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: ARM
Processor Type: Cortex A17
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Speed: 1.80 GHz
Standard Memory: 2 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Graphics Controller Manufacturer: ARM
Graphics Controller Model: Mali-T764
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g/n
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.0
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 2.0 Ports: 4
Network (RJ-45): Yes
Form Factor: Ultra Small
Weight (Approximate): 55 g
Application/Usage: LCD Display
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | 90ME03H1-M0AAY0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Tinker Board |
| Product Name | Tinker Board Single Board Computer |
| Product Type | Single Board Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A17 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T764 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ultra Small |
| Weight (Approximate) | 55 g |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | LCD Display |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]