Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus UX3407QA-DS51-CA Zenbook A14 14" Copilot+ PC Notebook - Snapdragon X - 32GB RAM - 1TB SSD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Zenbook A14 UX3407QA-DS51-CA Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Qualcomm
Processor Type: Snapdragon X
Processor Model: X1-26-100
Maximum Turbo Speed: 2.97 GHz
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Threads: 8
NPU Manufacturer: Qualcomm
NPU Name: Hexagon
NPU Performance: 45 TOPS
Chipset Manufacturer: Qualcomm
Standard Memory: 32 GB
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory: 32 GB
On-board Memory Technology: LPDDR5X
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 1 TB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Type: OLED
Display Screen Technology: NanoEdge,Tru2Life
Screen Resolution: 1920 x 1200
Brightness: 600 cd/m²
Color Gamut: 100% DCI-P3
Contrast Ratio: 1,000,000:1
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: Qualcomm
Graphics Controller Model: Adreno Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB4 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Home
Keyboard Backlight: Yes
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 3-cell
Maximum Battery Run Time: 32 Hours
AC Adapter Frequency: 50 Hz,60 Hz
Power Plug Type: Type C
Included Charger Power: 65 W
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Iceland Gray
Cover Material: Ceraluminum
Height: 0.63" (15.90 mm)
Width: 12.23" (310.70 mm)
Depth: 8.42" (213.90 mm)
Weight (Approximate): 2.16 lb (980 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Eye Care,Low Blue Light,Anti-smudge
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
- Optimized for Copilot+ PCs with 45 TOPS NPU, Snapdragon X processor enables responsive AI experiences and efficient on-device processing
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 32 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | UX3407QA-DS51-CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Zenbook A14 |
| Product Series | UX3407 |
| Product Model | UX3407QA-DS51-CA |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Name | Zenbook A14 UX3407QA-DS51-CA Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X |
| Processor Model | X1-26-100 |
| Maximum Turbo Speed | 2.97 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads | 8 |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| NPU Name | Hexagon |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Type | OLED |
| Display Screen Technology | NanoEdge,Tru2Life |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 32 Hours |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Iceland Gray |
| Cover Material | Ceraluminum |
| Height | 0.63" (15.90 mm) |
| Width | 12.23" (310.70 mm) |
| Depth | 8.42" (213.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb (980 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Eye Care,Low Blue Light,Anti-smudge |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]