B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Host Interface: USB
Data Transfer Rate: 480 MB/s
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: External
Height: 0.67" (17 mm)
Width: 1.61" (41 mm)
Length: 3.23" (82 mm)
Weight (Approximate): 630 g
Platform Supported: PC,Mac
Country of Origin: China
- With USB interface, you can connect computer peripherals with no drivers required
- Offers additional 4 USB ports to the existing USB systems
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | UE2120H |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Brand Name | ATEN |
| Product Name | 4-port USB 2.0 Extender Hub |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 0.67" (17 mm) |
| Width | 1.61" (41 mm) |
| Length | 3.23" (82 mm) |
| Weight (Approximate) | 630 g |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
Aten UE2120H 4-Port USB 2. 0 External Extender Hub for Greater Peripheral Reach
MSRP:
$76.07
$76.95
$60.95
Save:
$15.12 (19.65%)
Out of stock