Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ATEN DisplayPort HDBaseT-Lite Transmitter with US Wall Plate / PoH - 1 Input Device - 229.66 ft (70000 mm) Range - 1 x Network (RJ-45) (VE1901AUST)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- DisplayPort HDBaseT-Lite Transmitter with US Wall Plate / PoH
- 1 x 5-pin Terminal Block
- 1 x Faceplate
- 2 x Flat Head Screws
- 1 x Power Adapter
- 1 x User Instructions
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 229.66 ft (70000 mm)
Graphics Modes: 4K UHD
Maximum Video Resolution: 4096 x 2160
Network (RJ-45): Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6a
Transmitter Height: 0.25" (6.40 mm)
Transmitter Width: 4.48" (113.90 mm)
Transmitter Depth: 2.75" (69.90 mm)
Form Factor: Wall Plate
Transmitter Weight (Approximate): 210 g
Package Contents:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | VE1901AUST |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Brand Name | ATEN |
| Product Model | VE1901AUST |
| Product Name | DisplayPort HDBaseT-Lite Transmitter with US Wall Plate / PoH |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft (70000 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6a |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 0.25" (6.40 mm) |
| Transmitter Width | 4.48" (113.90 mm) |
| Transmitter Depth | 2.75" (69.90 mm) |
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Weight (Approximate) | 210 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]