B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Dell - Precision Mobile Workstation M6400
- Dell - Latitude E6410
- Dell - Latitude E5410
- Dell - Precision Mobile Workstation M4500 (Dual Core)
- Dell - Precision Mobile Workstation M6500 (Dual Core)
- Dell - Latitude E6510
- Dell - Inspiron 14R (5420)
- Dell - Inspiron 15 (7537)
- Dell - Optiplex 3011 All-in-One
- Dell - Inspiron 15 (3520)
- Dell - Inspiron One 2330
- Dell - Latitude 3330
- Dell - Optiplex 9020 All-in-One
- Dell - Inspiron One 2020
- Dell - Latitude 3300
- Dell - Latitude E6430
- Dell - XPS One 27
- Dell - Latitude 6430u
- Dell - Inspiron 15 (3521)
- Dell - Inspiron 15 (N5050)
- Dell - Optiplex 9010 All-in-One
- Dell - Precision Mobile Workstation M6700
- Dell - Latitude E6430s
- Dell - XPS 15 (L521X)
- Dell - Vostro 2520
- Dell - Vostro 3560
- Dell - Vostro 3360
- Dell - Latitude E5530
- Dell - Vostro 3460
- Dell - Latitude E6530
- Dell - Latitude E6330
- Dell - Latitude E6230
- Dell - Precision Mobile Workstation M4700
- Dell - Latitude E6420 XFR
- Dell - Inspiron M4110
- Dell - Inspiron M5110
- Dell - Vostro 1440
- Dell - Latitude E6430 ATG
- Dell - Latitude E5430
- Dell - XPS 15z
- Dell - Inspiron Q15R
- Dell - Inspiron N5110
- Dell - Inspiron One 2320
- Dell - Vostro 360
- Dell - XPS 14z (L412z)
- Dell - Inspiron 1370
- Dell - Latitude XT3
- Dell - Latitude E5510
- Dell - Studio XPS 16 (1645)
- Dell - Inspiron 410 (Zino HD)
- Dell - Precision Mobile Workstation M4600
- Dell - Latitude 13
- Dell - Inspiron 15R (N5110, M5110)
- Dell - Inspiron M501R
- Dell - Inspiron One 2310
- Dell - Inspiron 15 (N5030)
- Dell - Alienware M18x
- Dell - Precision M6500 Covet Mobile Workstation
- Dell - Precision Mobile Workstation M6500 (Quad Core)
- Dell - Inspiron M5010
- Dell - Vostro 3300
- Dell - Vostro 3700
- Dell - Latitude E6410
- Dell - XPS 17
- Dell - Vostro V130
- Dell - Latitude E5510 (N-Series)
- Dell - Latitude E5420
- Dell - Vostro 330
- Dell - Precision Mobile Workstation M6600
- Dell - Latitude E6510
- Dell - Studio 15 (1557)
- Dell - Studio 15 (1558)
- Dell - Inspiron 17R (N7010)
- Dell - Inspiron N3010
- Dell - Studio 1457
- Dell - Latitude E5420 N-Series
- Dell - Vostro V131
- Dell - Vostro 3555
- Dell - Inspiron 15z
- Dell - Studio 1745
- Dell - Precision Mobile Workstation M4500 (Quad Core)
- Dell - Vostro 3750
- Dell - Vostro 3550
- Dell - Latitude E5520 N-Series
- Dell - Latitude E6320 N-Series
- Dell - Latitude E5520 (N-Series)
- Dell - Latitude E6220
- Dell - Studio 1749
- Dell - Inspiron 17R
- Dell - Inspiron M101z
- Dell - Inspiron 14R (N4110)
- Dell - XPS 14
- Dell - Latitude E6320
- Dell - Vostro 3450
- Dell - Vostro 3350
- Dell - Alienware M14x
- Dell - Inspiron 17 (1764)
- Dell - Studio 1747
- Dell - Inspiron 1464
- Dell - Inspiron 15R (N5010/M5010)
- Dell - Latitude E5410
- Dell - Latitude E4310
- Dell - Inspiron 14R (N4010, M4110)
- Dell - XPS L501X
- Dell - Latitude E5520
- Dell - Vostro 3400
- Dell - Latitude E6420
- Dell - Latitude E6320
- Dell - Latitude E6520
- Dell - Latitude E5420
- Dell - Studio XPS 16 (1647)
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Device Supported: Notebook,Desktop PC
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
Thickness: 0.15" (3.80 mm)
Width: 1.18" (30 mm)
Length: 2.66" (67.60 mm)
Weight (Approximate): 0.14 oz (4.08 g)
Compatibility:
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz of memory speed allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 4 GB of memory to heighten your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | A6994452-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 4GB DDR3-1600 SODIMM for Dell - A6994452, A5327547, 370-22581 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Device Supported | Notebook,Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 0.15" (3.80 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Length | 2.66" (67.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz (4.08 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Axiom A6994452-AX 4GB DDR3-1600 SODIMM Memory for Dell Notebook/Desktop PC - A6994452 - A5327547 - 370-22581
MSRP:
$44.99
$44.99
$41.99
Save:
$3.00 (6.67%)
Out of stock