B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3L SDRAM
Number of Modules: 1 x 4GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3L-12800
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Device Supported: Notebook
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
- 1600 MHz of memory speed with Unbuffered signal allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3L SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | RAM1600DDR3-4G-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 4GB DDR3L-1600 Low Voltage SODIMM for Synology - RAM1600DDR3-4G |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
[/custom-specifications]
Axiom RAM1600DDR3-4G-AX 4GB DDR3L-1600 SODIMM Low Voltage Memory for Synology & Notebooks
MSRP:
$53.31
$53.95
$42.95
Save:
$10.36 (19.20%)
Out of stock