Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Eight Port Ethernet Extender Switch 10BASE T 100BASE TX For Short Range Extended Network RJ-45 Ft Mm X LB410A-KIT
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Marketing Information: Asymmetric Speed/Distance:DistanceDownstream SpeedUpstream Speed250 ft. (76 m)168 Mbps95 Mbps1000 ft. (304.8 m)126 Mbps54 Mbps2000 ft. (610 m)60 Mbps21 Mbps3000 ft. (914 m)42 Mbps6 Mbps3500 ft. (1 km)35 Mbps1 Mbps
Symmetric Speed/Distance:
Ethernet Extender Kit 4 Port. Extends 4 ports 10/100Mbps Ethernet RJ45 over copper or CATx line interface, terminal block. The kit includes 2 extenders for near-end (local) far-end (remote) deployment. Typical applications include Enterprise LAN extension, campus LAN expansion. This kit includes a pair of auto-rate Ethernet extenders, using a standard 2-wire connection, which simplifies your life and provides a cost-effective network extension by enabling you to make the most of your pre-existing twisted-pair infrastructure. These 4 port 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet Extenders use ADSL technology to provide an easy, inexpensive way to extend the reach of your Ethernet network over ordinary voice-grade copper wire. Devices include external 90-240VAC power supplies.
Maximum Extended Range: 250 ft (76200 mm)
Maximum Data Transfer Rate: 21 MB/s
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 8
Input Voltage: 230 V AC
Height: 1.25" (31.75 mm)
Width: 6.22" (157.99 mm)
Depth: 4.75" (120.65 mm)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | LB410A-KIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Ethernet Extender Switch - 10BASE-T/100BASE-TX, 8-Port |
| Packaged Quantity | 2 |
| Product Type | Network Extender |
| Technical Information | |
| Maximum Extended Range | 250 ft (76200 mm) |
| Maximum Data Transfer Rate | 21 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.25" (31.75 mm) |
| Width | 6.22" (157.99 mm) |
| Depth | 4.75" (120.65 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]