Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Elite Server Rack Cabinet With Plexiglas Mesh Steel Panels For Secure Equipment Access Height EC24U2442SPMSMNK
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Elite EC24U2442SPMSMNK Rack cabinet
- Universal PDU Mounting Bracket
Application/Usage: Server
Features: Lockable Door,Cable Management,Leveling Feet,Casters
Product Color: Black
Product Material: Plexiglas,Mesh,Steel
Height: 48" (1219.20 mm)
Width: 24" (609.60 mm)
Depth: 42" (1066.80 mm)
Rack Height: 24U
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with plexiglas to offer great resistance to damage and deterioration
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Lockable Door feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | EC24U2442SPMSMNK |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Series | Elite |
| Product Model | EC24U2442SPMSMNK |
| Product Name | Elite EC24U2442SPMSMNK Rack cabinet |
| Product Condition | New |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Features | Lockable Door,Cable Management,Leveling Feet,Casters |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plexiglas,Mesh,Steel |
| Height | 48" (1219.20 mm) |
| Width | 24" (609.60 mm) |
| Depth | 42" (1066.80 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box Rackmount Keyboard with Trackball - 19"W x 18.3"D - Cable Connectivity - 101 Key(s) - Trackball |
| SKU | RM418-R5 |
| Sale Price | $423.22 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]