B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
Device Supported: Cabinet,Cable
Height: 4" (101.60 mm)
Width: 5" (127 mm)
Depth: 60.20" (1529.08 mm)
Length: 55.88" (1419.23 mm)
Weight (Approximate): 5.84 lb (2650.34 g)
Compatibility:
Black Box 72"H Elite Cabinets
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | ECVLB72 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | EC38U Vertical Lacing Bar For 72"H Cabinet |
| Product Type | Mounting Bar |
| Product Information | |
| Device Supported | Cabinet,Cable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4" (101.60 mm) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Depth | 60.20" (1529.08 mm) |
| Length | 55.88" (1419.23 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.84 lb (2650.34 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Black Box 72"H Elite Cabinets |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box 19" Horizontal IT Rackmount Cable Manager - 38U, Single-Sided, Gray - Cable Manager - Gray - 38U Rack Height x 19" Panel Width |
| SKU | ECFB32 |
| Sale Price | $40.14 |
| Product | Black Box Horizontal Lacing Bar for 32" Deep Elite Cabinets - Cable Lacing Bar - 32" (812.80 mm) Length |
| SKU | ECHLB32 |
| Sale Price | $41.71 |
| Product | Black Box Sectional Cable Manager for Elite Cabinets - Cable Manager - 11U Rack Height |
| SKU | ECVCM |
| Sale Price | $42.16 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
Black Box Heavy Duty Mounting Bar For Cabinet And Cable Management Flat Steel Support ECVLB72
MSRP:
$76.67
$76.67
$64.95
Save:
$11.72 (15.29%)
Out of stock