Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Bosch Dual Controller Storage Unit 60 HDDs 480 TB Installed Near Line SAS RAID Supported Capacity HDD X DSA-N6C8X8-60AT
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Hard Drives Supported: 60
Number of Hard Drives Installed: 60
Total Hard Drive Capacity Installed: 480 TB
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 60
Number of 3.5" Bays: 60
Total Number of Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP (mini-GBIC)
Number of Controllers: 2
Controller Type: Near Line SAS (NL-SAS)
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 5, 6
Drive Interface: Near Line SAS (NL-SAS)
Number of iSCSI Ports: 2
Protocols: iSCSI,SNMP
Redundant Power Supply: Yes
Height: 6.87" (174.40 mm)
Width: 17.66" (448.50 mm)
Depth: 38.25" (971.50 mm)
Form Factor: Rack-mountable
Rack Height: 4U
Weight (Approximate): 249.12 lb (113000 g)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Manufacturer Part Number | DSA-N6C8X8-60AT |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosch.com |
| Brand Name | Bosch |
| Product Series | DSA E-Series |
| Product Model | E2800 |
| Product Name | Dual Controller Unit 60x8TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 60 |
| Number of Hard Drives Installed | 60 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 480 TB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 60 |
| Number of 3.5" Bays | 60 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Controllers | |
| Number of Controllers | 2 |
| Controller Type | Near Line SAS (NL-SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 5, 6 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Near Line SAS (NL-SAS) |
| Number of iSCSI Ports | 2 |
| Management & Protocols | |
| Protocols | iSCSI,SNMP |
| Power Description | |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.87" (174.40 mm) |
| Width | 17.66" (448.50 mm) |
| Depth | 38.25" (971.50 mm) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Weight (Approximate) | 249.12 lb (113000 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Bosch Drive Enclosure Serial Attached SCSI (SAS) - SAS Host Interface - 4U Rack-mountable - 60 x HDD Supported - 60 x Total Bay - 60 x 3.5" Bay |
| SKU | DSX-N6D8X4-60AT |
| Sale Price | $112101.95 |
| Product | Bosch 4 TB Hard Drive - Internal - Video Surveillance System, Storage System Device Supported - 1 |
| SKU | DSX-WDTK8-4TB |
| Sale Price | $1396.95 |
| Product | Bosch Drive Enclosure - SAS Host Interface - 4U Rack-mountable - 60 x HDD Supported - 60 x Total Bay - 60 x 3.5" Bay |
| SKU | DSX-N6D8XC-60AT |
| Sale Price | $209048.95 |
| Product | Bosch 12 TB Hard Drive - Internal - Storage System Device Supported - 1 |
| SKU | DSX-WDTK8-12TB |
| Sale Price | $3180.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]