Bretford 044-0024 4" Caster Pack - 4" (101.60 mm) Diameter - 115 lb (52163.12 g) Load Capacity - Rubber - 4 / Pack (044-0024)
SKU:
044-0024
UPC:
096633129812
MSRP:
$98.47
$98.47
$89.99
Save:
$8.48 (8.61%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- TV Cart
- Mobile Training Table
Diameter: 4" (101.60 mm)
Maximum Load Capacity: 115 lb (52163.12 g)
Application/Usage: Cart
Product Material: Rubber
Weight (Approximate): 5 lb (2267.96 g)
Compatibility:
Country of Origin: United States
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | 044-0024 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Brand Name | Bretford |
| Product Model | 044-0024 |
| Product Name | 044-0024 4" Caster Pack |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Caster |
| Product Information | |
| Diameter | 4" (101.60 mm) |
| Maximum Load Capacity | 115 lb (52163.12 g) |
| Application/Usage | Cart |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Weight (Approximate) | 5 lb (2267.96 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]
Bretford 044-0024 4" Caster Pack - 4" (101.60 mm) Diameter - 115 lb (52163.12 g) Load Capacity - Rubber - 4 / Pack (044-0024)
MSRP:
$98.47
$98.47
$89.99
Save:
$8.48 (8.61%)
Out of stock