Bretford 044-0025 5 Caster Pack - 5" (127 mm) Diameter - 125 lb (56699.05 g) Load Capacity - Rubber - 4 / Pack (044-0025)
SKU:
044-0025
UPC:
096633135431
MSRP:
$103.94
$103.94
$94.99
Save:
$8.95 (8.61%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- AV Cart
- Computer Cart
Diameter: 5" (127 mm)
Maximum Load Capacity: 125 lb (56699.05 g)
Recommended Surface: Carpeting,Rough Surface
Application/Usage: Cart
Product Material: Rubber
Weight (Approximate): 6.50 lb (2948.35 g)
Compatibility:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | 044-0025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Brand Name | Bretford |
| Product Model | 044-0025 |
| Product Name | 044-0025 5 Caster Pack |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Caster |
| Product Information | |
| Diameter | 5" (127 mm) |
| Maximum Load Capacity | 125 lb (56699.05 g) |
| Recommended Surface | Carpeting,Rough Surface |
| Application/Usage | Cart |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Weight (Approximate) | 6.50 lb (2948.35 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
[/custom-specifications]
Bretford 044-0025 5 Caster Pack - 5" (127 mm) Diameter - 125 lb (56699.05 g) Load Capacity - Rubber - 4 / Pack (044-0025)
MSRP:
$103.94
$103.94
$94.99
Save:
$8.95 (8.61%)
Out of stock