Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Bretford A2642NSE Multimedia Cart - 4 Casters - 4" (101.60 mm) Caster Size - Steel - 24" (609.60 mm) Width x 18" (457.20 mm) Depth x - (A2642NSE-GRA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Minimum Adjustable Height: 26" (660.40 mm)
Maximum Adjustable Height: 42" (1066.80 mm)
Caster Size: 4" (101.60 mm)
Number of Casters: 4
Application/Usage: A/V Equipment,Camera,Projector,Transportation,Room,Office,Presentation,Lecture Hall,Classroom,Notebook,Monitor
Features: Electrical Outlet,Adjustable Height,Non-slip,Shelf,Anti-theft,Adjustable,Power Strip,Welded
Color Family: Green
Product Color: Grass
Product Material: Steel
Height: 42" (1066.80 mm)
Width: 24" (609.60 mm)
Depth: 18" (457.20 mm)
Weight (Approximate): 34 lb (15422.14 g)
Assembly Required: No
Country of Origin: United States
Limited Warranty: 7 Year
- VERSATILE Our versatile adjustable height carts are ideal for accommodating a diverse range of audiovisual equipment including cameras, projectors, and more.
- SAFE Our carts are equipped with several safety features to keep your equipment safe during transportation. These features include non-slip rubber mats on the top shelves and a lip on each shelf.
- SECURE If you need an extra layer of security, one of our models comes with a locking cabinet, which is useful for preventing theft of your valuable materials and equipment.
- ADJUSTABLE Equipped with height-adjustable top shelves to adapt to your specific needs, our adjustable height utility carts allow you to transport different types of equipment and materials.
- POWERFUL For added convenience, our carts include 6-outlet power strips with 20 foot cords, allowing you to power your devices anywhere in the room.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | A2642NSE-GRA |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Brand Name | Bretford |
| Product Model | A2642NSE |
| Product Name | A2642NSE Multimedia Cart |
| Product Type | Multimedia Cart |
| Product Information | |
| Minimum Adjustable Height | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Adjustable Height | 42" (1066.80 mm) |
| Caster Size | 4" (101.60 mm) |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | A/V Equipment,Camera,Projector,Transportation,Room,Office,Presentation,Lecture Hall,Classroom,Notebook,Monitor |
| Features | Electrical Outlet,Adjustable Height,Non-slip,Shelf,Anti-theft,Adjustable,Power Strip,Welded |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Grass |
| Product Material | Steel |
| Height | 42" (1066.80 mm) |
| Width | 24" (609.60 mm) |
| Depth | 18" (457.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 34 lb (15422.14 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]