Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Bretford Powerstation Pro AC 27000 mAh Power Bank - For Mobile Phone, Tablet PC, Chromebook, MacBook, Notebook - 27000 mAh - 100 W - (PSPAC4)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: LED Indicator
Battery Capacity: 27000 mAh
Output Power: 100 W
USB Power Delivery: 1 x Type-C 60W,1 x Type-C 20W,1 x Type-A 20W
USB Type-C Connector: Yes
Form Factor: Portable
Height: 11.40" (289.56 mm)
Width: 6.30" (160.02 mm)
Depth: 6.10" (154.94 mm)
Weight (Approximate): 10.70 lb (4853.44 g)
Application/Usage: Mobile Phone,Tablet PC,Chromebook,MacBook,Notebook
- Provides reliable power to the devices with a capacity of 27000 mAh
- Charge your device anywhere anytime with its powerful and portable nature
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PSPAC4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bretford.com |
| Brand Name | Bretford |
| Product Line | Powerstation Pro |
| Product Name | Powerstation Pro AC 27000 mAh Power Bank |
| Packaged Quantity | 4 |
| Product Type | Power Bank |
| Product Information | |
| Features | LED Indicator |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 27000 mAh |
| Power Description | |
| Output Power | 100 W |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 60W,1 x Type-C 20W,1 x Type-A 20W |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 11.40" (289.56 mm) |
| Width | 6.30" (160.02 mm) |
| Depth | 6.10" (154.94 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.70 lb (4853.44 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Mobile Phone,Tablet PC,Chromebook,MacBook,Notebook |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]