Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother PocketJet 8 PJ-822 Mobile Direct Thermal Printer - Monochrome - Label Print - USB - USB Host - 3 in/s (76.20 mm/s) Mono - 200 (PJ822)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Label Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 3 in/s (76.20 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 200
Application/Usage: Mobile
Features: Lightweight
USB Host: Yes
USB: Yes
Media Size: A5,A4,Letter,Legal
Power Source: Battery,Power Adapter
Operating Temperature: 14°F (-10°C) - 122°F (50°C)
Operating Relative Humidity: 20% - 80%
Height: 1.18" (30 mm)
Width: 10.04" (255 mm)
Depth: 2.17" (55 mm)
Weight (Approximate): 1.34 lb (607.81 g)
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 2 Year
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | PJ822 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | PocketJet 8 |
| Product Model | PJ-822 |
| Product Name | PocketJet 8 PJ-822 Direct Thermal Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3 in/s (76.20 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 200 |
| Application/Usage | Mobile |
| Features | Lightweight |
| Interfaces/Ports | |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size | A5,A4,Letter,Legal |
| Power Description | |
| Power Source | Battery,Power Adapter |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Width | 10.04" (255 mm) |
| Depth | 2.17" (55 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb (607.81 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]