Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother RuggedJet RJ-3230BL Mobile Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Label/Receipt Print - Ethernet - USB - Bluetooth - (RJ3230BL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- RJ-3230BL Direct Thermal Printer
- Rechargeable Smart Li-ion Battery
Recommended Use: Label/Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 5 in/s (127 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Width: 3" (76.20 mm)
Connectivity Technology: Wired
Application/Usage: Mobile
Features: Rugged,Dust Resistant,Water Resistant
USB: Yes
Ethernet: Yes
Ethernet Technology: Ethernet
Bluetooth: Yes
Media Type: Label,Receipt,Tag
Media Size: 2.83" (71.88 mm) x Roll Paper
Power Source: Battery,Power Adapter
Form Factor: Portable
Product Color: Black
Height: 3" (76.20 mm)
Width: 4.60" (116.84 mm)
Depth: 7.10" (180.34 mm)
Package Contents:
Platform Supported: PC,Android,iOS
Limited Warranty: 2 Year
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- This printer produces high-quality labels and receipts
- Bring convenience, value, and feature to any mobile environment
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ3230BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | RuggedJet |
| Product Model | RJ-3230BL |
| Product Name | RJ-3230BL Direct Thermal Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3" (76.20 mm) |
| Connectivity Technology | Wired |
| Application/Usage | Mobile |
| Features | Rugged,Dust Resistant,Water Resistant |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Label,Receipt,Tag |
| Media Size | 2.83" (71.88 mm) x Roll Paper |
| Power Description | |
| Power Source | Battery,Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Product Color | Black |
| Height | 3" (76.20 mm) |
| Width | 4.60" (116.84 mm) |
| Depth | 7.10" (180.34 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC,Android,iOS |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]