Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother RuggedJet RJ4230B Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Label/Receipt Print - 4.09" (104 mm) Print Width - 5 in/s - (RJ4230B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Label/Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 5 in/s (127 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
Standard Memory: 256 MB
Media Type: Tag,Label,Receipt
Maximum Roll Diameter: 2.3" (58 mm)
Maximum Label Width: 4.45" (113 mm)
Power Source: Battery
Form Factor: Portable
Height: 6.26" (159 mm)
Width: 6.02" (153 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 1.87 lb (850 g)
Platform Supported: iOS,PC,Android
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- Bring convenience, value, and feature to any mobile environment
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ4230B |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | RuggedJet |
| Product Model | RJ4230B |
| Product Name | RuggedJet RJ4230B, Direct Thermal Printer, Mono |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" (104 mm) |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Tag,Label,Receipt |
| Maximum Roll Diameter | 2.3" (58 mm) |
| Maximum Label Width | 4.45" (113 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.26" (159 mm) |
| Width | 6.02" (153 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb (850 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | iOS,PC,Android |
[/custom-specifications]