Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Brother RuggedJet RJ4250WBL Mobile Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Label/Receipt Print - USB - Bluetooth - Wireless - (RJ4250WBL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4 Inch Label & Receipt Mobile Printer
- Belt clip
- Documents
- Roll Holder Stop
- Li-ion Battery
Recommended Use: Label/Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 5 in/s (127 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Length: 118.10" (2999.74 mm)
Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
Application/Usage: Mobile
Wireless Print Technology: Apple AirPrint
Standard Memory: 256 MB
USB: Yes
Bluetooth: Yes
Wireless LAN: Yes
Near Field Communication (NFC): Yes
Media Type: Receipt,Non-coated Receipt,Top-coated Receipt,Label,Top-coated Label,Reflective,Continuous Receipt,Gap,Black Mark,Tag
Maximum Roll Diameter: 2.3" (58 mm)
Maximum Label Width: 4.45" (113 mm)
Power Source: Battery,Power Adapter
Battery Included: Yes
Form Factor: Portable
Height: 6.26" (159 mm)
Width: 6.02" (153 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 1.87 lb (850 g)
Package Contents:
Platform Supported: PC,Android,iOS
Limited Warranty: 2 Year
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- Print your documents from the comfort of your couch with Wireless LAN connectivity enabled
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ4250WBL |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | RuggedJet |
| Product Series | RJ4200 |
| Product Model | RJ4250WBL |
| Product Name | 4 Inch Label & Receipt Mobile Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 118.10" (2999.74 mm) |
| Maximum Print Width | 4.09" (104 mm) |
| Application/Usage | Mobile |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt,Non-coated Receipt,Top-coated Receipt,Label,Top-coated Label,Reflective,Continuous Receipt,Gap,Black Mark,Tag |
| Maximum Roll Diameter | 2.3" (58 mm) |
| Maximum Label Width | 4.45" (113 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | Battery,Power Adapter |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.26" (159 mm) |
| Width | 6.02" (153 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb (850 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC,Android,iOS |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Brother Battery - For Brother Mobile printers RJ3200 & RJ4200 series - Battery Rechargeable 300 mAh |
| SKU | PA-BT-006 |
| Sale Price | $231.95 |
| Product | Brother Battery Charger - 1 - Proprietary Battery Size |
| SKU | PA-BC-003 |
| Sale Price | $165.95 |
[/custom-options]