C2G 2-way Ceiling Mountable Speaker - 30 W RMS - White - 60 W (PMPO) - 6" (152.40 mm) Polypropylene Woofer - 0.50" (12.70 mm) Mylar - (39904)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Crossover Type: 2-way
RMS Output Power: 30 W
PMPO Output Power: 60 W
Woofer Driver Size: 6" (152.40 mm)
Woofer Driver Material: Polypropylene
Tweeter Driver Size: 0.50" (12.70 mm)
Tweeter Driver Material: Mylar
Minimum Frequency Response: 90 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Impedance: 8 Ohm
Speaker Size: 6" (152.40 mm)
Color Family: White
Product Color: White
Form Factor: Ceiling Mountable
Width: 10.10" (256.54 mm)
Depth: 3.54" (90 mm)
Diameter: 9.06" (230 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- The 2-way speakers give smooth and precise production of sound to deliver an ultimate audio experience
- Efficient conduction of power with just the right amount of 8 Ohm impedance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 90 Hz-20 kHz
- Handles up to 30 W of RMS power
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 39904 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 6in Ceiling Speaker - White (Each) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Speaker |
| Technical Information | |
| Crossover Type | 2-way |
| RMS Output Power | 30 W |
| PMPO Output Power | 60 W |
| Woofer Driver Size | 6" (152.40 mm) |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Tweeter Driver Size | 0.50" (12.70 mm) |
| Tweeter Driver Material | Mylar |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Impedance | 8 Ohm |
| Speaker Size | 6" (152.40 mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Width | 10.10" (256.54 mm) |
| Depth | 3.54" (90 mm) |
| Diameter | 9.06" (230 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]