C2G 2ft 16 AWG Hospital Grade Power Cord (NEMA 5-15P to IEC320C13) - Black - For Computer, Monitor, Printer - 125 V AC / 13 A - Black (48001)
SKU:
48001
UPC:
757120480013
MSRP:
$22.99
$22.99
$12.99
Save:
$10.00 (43.50%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- PCs
- Monitors
- Printers
- Scanners
- Lab Equipment
First End Connector Type: NEMA 5-15P
First End Connector Detail: 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male
Second End Connector Type: IEC 60320 C13
Second End Connector Detail: 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female
Device Supported: Computer,Monitor,Printer
Voltage Rating: 125 V AC
Current Rating: 13 A
Cord Length: 2 ft
Color Family: Black
Product Color: Black
Weight (Approximate): 152.4 g
Compatibility:
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- Safely power your device with 125 V AC cord
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 48001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cablestogo.ca |
| Brand Name | C2G |
| Product Model | 48001 |
| Product Name | 2ft 16 AWG Hospital Grade Power Cord (NEMA 5-15P to IEC320C13) - Black |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported | Computer,Monitor,Printer |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 2 ft |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 152.4 g |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
C2G 2ft 16 AWG Hospital Grade Power Cord (NEMA 5-15P to IEC320C13) - Black - For Computer, Monitor, Printer - 125 V AC / 13 A - Black (48001)
MSRP:
$22.99
$22.99
$12.99
Save:
$10.00 (43.50%)
Out of stock