Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
C2G 2u 6-Panel Rackmount Fiber Optic Enclosure (TAA Compliant) - 2U Rack Height - Steel (39102)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Product Material: Steel
Height: 3.50" (88.90 mm)
Width: 17" (431.80 mm)
Depth: 12" (304.80 mm)
Rack Height: 2U
Weight (Approximate): 5.40 kg
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Error-dirty-data
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 39102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 2u 6-Panel Rackmount Fiber Optic Enclosure (TAA Compliant) |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 12" (304.80 mm) |
| Rack Height | 2U |
| Weight (Approximate) | 5.40 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Error-dirty-data |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]