C2G Core Series High Speed HDMI® Cable with Ethernet - 4K 60Hz - 25 ft (7.62 m) HDMI A/V Cable for Audio/Video Device, Projector, (C2G50648)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: HDMI
Cable Length: 25 ft (7.62 m)
Connector Type on First End: HDMI Digital Audio/Video
Connector Gender on First End: Male
Connector on First End Details: 1x HDMI Digital Audio/Video - Male
Connector Type on Second End: HDMI Digital Audio/Video
Connector Gender on Second End: Male
Connector on Second End Details: 1x HDMI Digital Audio/Video - Male
Connector Plating: Gold
Shielding: Yes
Jacket Type: VW-1,Standard Non-rated
Device Supported: Audio/Video Device,Projector,HDTV,Home Entertainment System,Monitor
American Wire Gauge: 26 AWG
Data Transfer Rate: 18 Gbit/s
Supported Resolution: 4096 x 2160
Number of Pairs: 4
Number of Conductors: 8
Features: Consumer Electronics Control (CEC),DTS-HD Master Audio,Multi-stream Audio,Durable
Color Family: Black
Product Color: Black
Shielding Material: Foil
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate): 11.39 oz (322.96 g)
Application/Usage: Commercial,Residential
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: Vietnam
Limited Warranty: Lifetime
- Supports all HDMI features including resolutions up to 4K (4096 x 2160) at 60hz, which means higher quality video for viewing your screen content.
- Supports 3D video for a more appealing and realistic video experience
- Supports 32 audio channels for an immersive audio experience
- Supports CEC extensions for control of consumer electronics devices through a single control point
- Gold plated connectors for increased electrical conductivity and enhanced durability
- Backed by a Lifetime Warranty for peace of mind
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | C2G50648 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Line | Core |
| Product Name | Core Series High Speed HDMI® Cable with Ethernet - 4K 60Hz |
| Product Type | A/V Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 25 ft (7.62 m) |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type | VW-1,Standard Non-rated |
| Device Supported | Audio/Video Device,Projector,HDTV,Home Entertainment System,Monitor |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Number of Pairs | 4 |
| Number of Conductors | 8 |
| Features | Consumer Electronics Control (CEC),DTS-HD Master Audio,Multi-stream Audio,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shielding Material | Foil |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 11.39 oz (322.96 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Commercial,Residential |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]