B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Total Number of Ports: 12
Number of RJ-11 Ports: 12
Number of SC Ports: 12
Color Family: Dual Color
Product Color: Blue,Black
Height: 1.13" (28.70 mm)
Width: 5.13" (130.30 mm)
Weight (Approximate): 81.6 g
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 31107 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Series | Q |
| Product Model | 31107 |
| Product Name | Q-Series 31107 Duplex Quiktron Fiber Optic Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Number of RJ-11 Ports | 12 |
| Number of SC Ports | 12 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Blue,Black |
| Height | 1.13" (28.70 mm) |
| Width | 5.13" (130.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 81.6 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
C2G Q-Series 31107 Duplex Quiktron Fiber Optic Patch Panel - 12 x SC - 12 Port(s) - 12 x RJ-11 - 12 x (31107)
MSRP:
$56.99
$56.99
$52.99
Save:
$4.00 (7.02%)
Out of stock