C2G USB-C 6-in-1 Mini Docking Station Bundle for Laptops - for Mouse, Desktop PC, Notebook, Tablet, Smartphone, Keyboard - Charging - (C2G54479)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- USB-C 6-in-1 Mini Docking Station Bundle for Laptops
- HDMI Cable
- Microsoft Surface Book 2
- Microsoft Surface Go
- Apple MacBook
- Apple MacBook Air
- Apple MacBook Pro
Charging Capability: Yes
Number of Displays Supported: 1
Supported Resolutions: 3840 x 2160,1920 x 1080
Screen Mode Supported: 4K,Full HD
Management Features: PXE Boot
Device Supported: Mouse,Desktop PC,Notebook,Tablet,Smartphone,Keyboard
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Host Interface: USB Type C
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.0 Ports: 2
Number of USB Type-C Ports: 3
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C Male
Number of USB Type-A Ports: 2
USB Type-A: Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of HDMI Ports: 3
HDMI: Yes
USB Power Delivery: 60W
Operating System Supported: Windows,macOS,Linux
Product Color: Black
Height: 0.55" (13.97 mm)
Width: 5.24" (133.10 mm)
Package Contents:
Compatibility:
Compatible Devices:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Country of Origin: China
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | C2G54479 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Line | Mini Dock |
| Product Name | USB-C 6-in-1 Mini Docking Station Bundle for Laptops |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160,1920 x 1080 |
| Screen Mode Supported | 4K,Full HD |
| Management Features | PXE Boot |
| Device Supported | Mouse,Desktop PC,Notebook,Tablet,Smartphone,Keyboard |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C Male |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery | 60W |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows,macOS,Linux |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.55" (13.97 mm) |
| Width | 5.24" (133.10 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Compatible Devices:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]