Cable Raceway End Cap 20 Pack For Piece Clean Termination StarTech.com Accessories Connectors Management Fitting UL CBMWWD3211E
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Manager Type: End Cap
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Height: 0.5" (12.70 mm)
Width: 1.6" (40.64 mm)
Length: 1.3" (33.02 mm)
Weight (Approximate): 0.10 oz (2.83 g)
Compatibility: StarTech CBMWWD3211 Cable Management Raceway
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 2 Year
- GIVE YOUR CABLE MANAGEMENT RACEWAY A FINISHED LOOK: Use these cable raceway end caps (20 pack) with StarTech.com CBMWWD3211 raceways to cleanly cap off the ends of the raceways in your workspace
- INDUSTRIAL STRENGTH: Made from sturdy warp-proof ABS, these raceway fitting end pieces are UL approved 94HB Flammability (Horizontal Burning) Rating, self-extinguishing
- OTHER RACEWAY ACCESSORIES: Coupler (CBMWWD3211C), Inside Elbow (CBMWWD3211I), Lateral Elbow (CBMWWD3211L), Outside Elbow (CBMWWD3211O), T Connectors (CBMWWD3211T); sold separately
- TECHNICAL SPECIFICATIONS: Product Length: 0.63" (16mm)
Connector Width: 1.26" (32mm)
Connector Height: 0.43" (11mm)
White
RoHS - STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; these wiring duct end caps are backed for life by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD3211E |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway End Cap for CBMWWD3211 |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | End Cap |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 0.5" (12.70 mm) |
| Width | 1.6" (40.64 mm) |
| Length | 1.3" (33.02 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz (2.83 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | StarTech CBMWWD3211 Cable Management Raceway |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]